آشنایی با جوش های زیر پوستی و راه های مقابله با آن

جوش

مطمئنا در زیست شناسی سال چهارم با باکتری ها آشنا شده اید. معمولا یکی از جذاب ترین بخش های این فصل برای دانش آموزان، مربوط به معرفی باکتری پروپیونی باکتریوم آکنس می باشد که در سر کلاس بحث های زیادی را باعث می شود. با توجه به اینکه در دوره بلوغ و به ویژه دوره ای که دانش آموزان دبیرستان در آن قرار دارند، فراوانی بروز این عارضه زیاد و نارضایتی دانش اموزان از این پدیده جدید بر روی صورتشان زیاد است، بدنبال راه کاری برای درمان آن هستند. همین موضوع باعث بروز بحث ها و مطرح شدن سوالاتی از طرف دانش آموزان می شود. در ادامه این بحث، شما را با این جوش ها بیشتر آشنا می کنیم و روش هایی را برای درمان آن بیان می کنیم که اگر دانش آموزی کنجکاو در این مورد هستید جوابتان را گرفته باشید و اگر دبیر زیست شناسی هستید بر اساس این بخش جواب دانش آموزان خود را بدهید.

ابتدا به نظر جوش نمی‌آیند، اما بعد از مدتی ظاهر می‌شود مثلا ممکن است شب بخوابید و فردا صبح که بیدار می‌شوید، ببینید صورتتان جوش زده است…

بهترین راهکار برای  درمان این جوش‌های زیرپوستی، در قدم اول یافتن منشاء آنهاست در غیر این صورت هیچ‌وقت درمان نمی‌شوند. درمان‌ها خیلی اوقات شبیه هم نیست مثلا اگر جوش‌های زیرپوستی عفونی باشند، متخصص پوست آنتی‌بیوتیک‌های مخصوص تجویز می‌کند. گاهی جوش‌های زیرپوستی شقیقه‌ها بعد از اینکه از بین می‌روند، لک به جا می‌گذارند که آن هم درمان مخصوص خود را دارد. در این مطلب توصیه‌هایی در مورد جوش‌‌های این نواحی صورت داریم اما در نهایت درمان جوش فقط با تشخیص پزشک و بعد عمل به این توصیه‌ها امکان‌پذیر است:

_ جوش‌های زیرپوستی بیشتر روی پوست‌هایی با جنس چرب ایجاد می‌شوند
پس اولین کاری که برای کم‌کردن آنها می‌توانید انجام دهید، کم‌کردن یا از بین بردن چربی پوست است. برای این کار می‌توان از صابون‌های مخصوص اسیدی یا در مواردی تونرهای شستشو دهنده پوست استفاده کرد.

_ گاهی خوردن مواد خوراکی خاصی باعث ایجاد جوش‌های زیرپوستی می‌شود
مثلا غذاهای خیلی‌چرب یا با روغن زیاد، برخی مغزها مانند گردو و فندق و بالاخره شکلات‌ها و شیرینی‌ها. شاید باعث تعجبتان شود اما بودن در محیط پر از استرس و نگرانی‌ باعث می‌شود جوش‌ها در یک مکان خاص تجمع کنند. خیلی از ما تجربه شب امتحان، استرس آن و جوش‌های فردایش را داشته‌ایم. بهترین راه‌حل این است که استرستان را کنترل کنید. اگر هم جوش زدید، آنها را دستکاری نکنید.

_ استفاده از ماسک برای از بین بردن جوش‌های زیرپوستی موثر است اما پیش از استفاده از ماسک به دو نکته دقت کنید
اول اینکه ماسک‌ها انواع مختلفی دارند پس اگر بدون نسخه پزشک قصد خرید ماسک دارید، حتما بروشور آن را مطالعه کنید و ماسکی که مناسب پوست‌های جوش‌دار است، انتخاب کنید. دوم، ماسک‌ها را نباید هر روز استفاده کرد(حداکثر هفته‌ای ۲ بار است) در غیر این صورت باعث می‌شود پوست کمی نازک‌تر از حد طبیعی شود.

_ مصرف ویتامین‌‌ها، روش خوبی برای کاهش جوش‌هاست
سعی‌کنید از منابع غذایی ویتامین‌B وC و مکمل آنها استفاده کنید.

_ داروهای موثر در از بین بردن جوش های زیر پوستی
داروهایی که در آن ترکیب‌های بنزول پروکساید یا سالسیلات اسید وجود دارد، تا حد زیادی باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شوند که عامل ایجاد جوش‌های زیرپوستی هستند اما مصرف این داروها حتما باید زیرنظر پزشک انجام شود.

_ محصولات بدون چربی
اگر جوش زیرپوستی دارید، بهتر است تمام محصولات آرایشی– بهداشتی‌ای که استفاده می‌کنید، oil free یا فاقد چربی باشد.

_ کمپرس پوست
کمپرس آب‌ گرم برای مدت ۱۰ دقیقه روی پیشانی و شقیقه‌ها و بعد از گذاشتن یخ، پیشنهاد دیگری است که ظاهرا به جوش‌های زیرپوستی شوک وارد می‌کند. بعد از آن استفاده از پمادهای هیدروکورتیزون- در صورت نداشتن حساسیت- توصیه می‌شود.

منبع: سبزوار نگار

اگر این مطلب برای شما مفید بود، با اشتراک آن در صفحات اجتماعی و یا فشردن دکمه گوگل پلاس (g+1) از ما حمایت کنید. همچنین اگر مایلید از ارسال مطلب جدید در وبلاگ مطلع شوید، ایمیل خود را در بخش عضویت وبلاگ وارد کنید.