یکی از سوالات اصلی که داوطلبی کنکور می پرسند، مفهوم تاثیر مثبت معدل در کنکور یا همان تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به چه معنی است. در این مطلب سعی می کنیم بخشی از سوالات شما را در خصوص مفهوم تاثیر مثبت معدل در کنکور ( تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور ) پاسخ دهیم. همچنین چنانچه سوالی در این خصوص دارید می توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ داده شود.

طبقه اطلاعیه سازمان سنجش که در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۶ اعلام گردید، نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۷ مثبت و به میزان حداکثر ۲۵ درصد سوابق تحصیلی سال سوم و ۵ درصد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خواهد بود.

آیا معدل کل در کنکور تاثیر خواهد داشت یا نمرات به صورت تک درس تاثیر داده می شوند؟

تاثیر معدل عبارتی است که از گذشته به یاد مانده است چراکه در سال های اول این قانون، معدل کتبی نهایی در کنکور تاثیر داده می شد که این موضوع اعتراضات زیادی به همراه داشت لذا اکنون تاثیر سوابق تحصیلی به صورت تک درس در کنکور اعمال می شود. یعنی نمره هر درس در امتحانات نهایی جداگانه یک تراز بهش تعلق خواهد گرفت که اگه طبق فرمولی که به آن اشاره خواهد شد، اگر آن تراز باعث شود که تراز زیرگروه شما در کنکور بالاتر رود، نمره آن درس در کنکور شما تاثیر مثبت داده خواهد شد، در غیراینصورت فاقد تاثیر خواهد بود و نمره نهایی شما فقط از کنکور محاسبه می شود.

نکته: تراز نمره نهایی داوطلبین در کارنامه مشخص نخواهد شد و داوطلبین به این نمره دسترسی ندارند.

 

چه کسانی مشمول طرح تاثیر مثبت معدل در کنکور ( تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور ) هستند؟

داوطلبینی که دیپلم تجربی، ریاضی، انسانی یا معارف خود را از سال ۱۳۸۴ تاکنون گرفته اند، مشمول اعمال تاثیر مثبت معدل در کنکور و یا همان تاثیر مثبت سوال تحصیلی سال سوم متوسطه هستند.  همچنین کسانی که از سال ۱۳۹۱ به بعد مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته اند، سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی این افراد در کنکور تاثیر خواهد داشت. در غیر اینصورت، مثلا برای کسی که مدرک پیش دانشگاهی را قبل از سال ۹۰ و مدرک دیپلم را قبل از سال ۸۴ گرفته باشد، سوابق تحصیلی در کنکور اعمال نخواهد شد و کل نمره کنکور این فرد بر اساس درصدهایی هست که در جلسه کنکور کسب کرده است.

تاثیر سوابق تحصیلی برای کسانی که درکنکور تغییر رشته داده اند، چگونه است؟

اگر کسی که دیپلم ریاضی داشته باشد و بخواهد در کنکور تجربی و یا انسانی شرکت کند، فقط نمره دروس مشترک یعنی دروس عمومی و دروس اختصاصی مشترک میتونه تاثیر مثبت داشته باشه. نمره دروس اختصاصی مثل فیزیک و شیمی رشته ریاضی در کنکور انسانی تاثیری نخواهد داشت و دروس اختصاصی انسانی نیز قاعدتا در رشته های تجربی و ریاضی بدون تاثیر خواهد بود.

 

چگونگی محاسبه تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری ( تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور ) (برگرفته از گروه مشاوران ۱۰۰)

در کنکور ۹۵ و ۹۶ نمره هر درس از دروس امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با ۲۵ درصد تاثیر و نمره همون درس در امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با ۵ درصد تاثیر و هر دو بصورت تاثیر مثبت اعمال شد.

به عنوان مثال تراز نمره ریاضی شما در امتحان نهایی سوم دبیرستان ۷۰۰۰ و تراز نمره امتحان نهایی پیش دانشگاهی ۶۰۰۰ و تراز ریاضی کنکورتون ۷۵۰۰ شده. حالا برای اینکه مشخص بشه سوابق تحصیلی برای شما اعمال میشه یا نه باید طبق فرمول زیر باید ببینیم عدد حاصل از فرمول از تراز کنکور شما در این درس یعنی از ۷۵۰۰ بیشتر میشه یا نه. در این مثال، با اعمال سوابق تحصیلی تراز داوطلب در درس ریاضی ۷۳۰۰ میشه که چون کمتر از ۷۵۰۰ شده پس «فاقد تاثیر مثبت» است و سوابق تحصیلی رو بر تراز درس ریاضی این داوطلب اعمال نمی کنند:

 

فرمول-محاسبه-تاثیر-معدل-در-تراز-دروس-کنکورالبته داخل کارنامه اینکه معدل برای شما تاثیر مثبت داشته یا فاقد تاثیر مثبت بوده رو فقط واسه زیرگروه ها مینویسن. 

حالا اگه کسی فقط  ۵ درصد پیش دانشگاهی به تنهایی ترازش رو بالا ببره براش می نویسن «فقط تاثیر مثبت پیش دانشگاهی»

اگه کسی فقط ۲۵ درصد سال سوم به تنهایی ترازش رو ببره بالا براش می نویسن «فقط تاثیر مثبت دیپلم»

و اگه کسی ۵ درصد پیش و ۲۵ درصد سوم با هم ترازش رو ببره بالا واسش توی کارنامه می نویشن «دیپلم و پیش دانشگاهی»

اگر نمرات پایینی دارید و به خاطر تاثیر معدل در کنکور سراسری نگران هستید میتونید در طرح ترمیم معدل برای کنکور ۹۷ شرکت کنید هرچند به چندین دلیل این کار رو توصیه نمی کنیم و بهتره همین وقت رو برای تست زدن و آمادگی بیشتر واسه جلسه کنکور بگذارید.